Kontener morski wymiary – najpopularniejsze rodzaje kontenerów

Kontener morski wymiary – najpopularniejsze rodzaje kontenerów

W handlu międzynarodowym bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiedni środek transportu dla przewożonych towarów. Mogłoby się wydawać, że transport na dalekich trasach, np. z Chin do Polski, przebiega jedynie za pomocą transportu lotniczego, jednak świetną alternatywą jest także transport morski z wykorzystaniem specjalnych kontenerów. Metoda ta jest w pełni bezpieczna oraz skuteczna. Jakie rodzaje kontenerów można spotkać i jakie produkty w nich przewozić? Odpowiedzi znajdziesz poniżej. 

Rodzaje kontenerów

W transporcie morskim można spotkać wiele rodzajów kontenerów. Konkretny rodzaj wybiera się w zależności od towaru, który chce się przewieźć. Wyróżnia się bowiem kontenery uniwersalne, kontenery o podwyższonej wysokości oraz szerokości, kontenery z otwartym dachem czy bokiem, z cysterną, platformą, wentylacją, kontenery o kontrolowanej temperaturze (ogrzewane lub składane) czy specjalne kontenery służące do przewozu gazów. Rodzajów kontenerów jest jednak o wiele więcej, a poniżej zostanie przedstawiona charakterystyka jedynie tych najpopularniejszych. 

Należy zwrócić szczególną uwagę na kontenery uniwersalne, ponieważ są one najczęściej wykorzystywane. Przewozi się w nich ładunki drobnicowe. W związku z powyższym świetnie sprawdzą się, jeżeli zamawiamy towar w niedużej ilości. Najczęściej można spotkać ten rodzaj kontenerów w rozmiarze 20’ i 40’, przy czym należy zaznaczyć, że można przewozić w nich tylko ładunki neutralne. 

Kolejny rodzaj kontenerów to High Cube. Są one podobne do kontenerów uniwersalnych, jednak cechuje je większa wysokość. W związku z powyższym wykorzystuje się je do ładunków o podwyższonej wysokości oraz do towarów przestrzennych, których nie udałoby się zmieścić z kontenerze uniwersalnym.

Z kolei do ładunków ciężkich, jak również do tych, które z innych względów nie zmieściłyby się w standardowym kontenerze, można zastosować także kontener Flat Rack. Cechuje go stabilność oraz silna konstrukcja podłogi. Co ważne, wewnątrz kontenera umieszcza się specjalne uchwyty, dzięki którym można dodatkowo zabezpieczyć towar. Niektóre modele kontenerów Flat Rack mają także rozkładane ściany, co znacznie ułatwia wyładowanie towaru. Często stosuje się je do przewozu maszyn. Jeżeli natomiast potrzebujesz kontenera, do którego łatwo ładuje się towar, to wybierz kontener Pallet Wide, który cechuje zwiększona szerokość. To powoduje, że kontener posiada rozległą przestrzeń i załadunek jest znacznie prostszy, 

Kontenery Open Top stosuje się w przewozach towarów, których nie można umieszczać wewnątrz przez drzwi. Towar jest więc ładowany od góry. Szczyt kontenera zabezpiecza się wówczas specjalną nieprzemakalną plandeką (lub nie zakłada się dachu, jeżeli towary miałyby wystawać poza kontener). Często wykorzystuje się go do przewozu złomu. 

Jeżeli natomiast potrzebujesz przewieźć towar w określonej temperaturze, to wybierz kontener Reefer. Z powodzeniem można go wykorzystać do transportu żywności, którą należy przewieźć w niskiej temperaturze czy też do transportu innych substancji, które nie mogą zamarznąć. Jeżeli przewozisz żywność, powinieneś także wiedzieć, czym jest fumigacja, aby przy rozładunku nie spotkała Cię niemiła niespodzianka. 

Wymiary kontenerów morskich 

Warto zwrócić uwagę, że kontenery morskie mają różne wymiary. Wybierając konkretny model, należy szczególną uwagę zwrócić na wymiar wewnętrzny. To właśnie on wskazuje bowiem, ile towarów można w nim zmieścić. Konieczne sprawdź także wymiary drzwi, aby mieć pewność, że przewożony towar przez nie przejdzie (chyba że wybierasz kontener typu Open Top). Możesz wspomóc się także podwykonawcami – spedycja morska z pewnością doradzi Ci, jak wybrać odpowiedni kontener. 

admin